Dolar nieco mocniejszy, bo inwestorzy nie są pewni…

Dolar nieco mocniejszy, bo inwestorzy nie są pewni…
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2012-02-13 (18:11)

… czy Grecja będzie w stanie wypełniać zaakceptowane wczoraj ustalenia dotyczące reform. W grę zaczyna wchodzić też geopolityka, po tym jak dzisiaj doszło do ataków na dwie izraelskie ambasady, a przedstawiciel amerykańskiej marynarki wojennej przyznał wczoraj, ...

... że Iran może szykować prowokacje w Zatoce Perskiej – w efekcie wzrosły ceny ropy, która potrafi zaważyć na globalnym sentymencie…

Słowa lidera Nowej Demokracji, który zapowiedział, że po wygranych w kwietniu wyborach parlamentarnych, będzie chciał renegocjować część elementów pakietu reform, jaki został przyjęty wczoraj przez grecki parlament, sprawiły, iż wróciły obawy związane z zaplanowaną na środę decyzją Eurogrupy. W efekcie przyznanie drugiego pakietu pomocowego wartego 130 mld EUR nie jest przesądzone – dzisiaj komisarz Olli Rehn wprawdzie przyznał, że trzeba zrobić wszystko, aby Grecja uniknęła bankructwa, ale dodał też, iż społeczność międzynarodowa oczekuje wiarygodnych gwarancji od greckich polityków. W podobnym tonie wypowiedziała się niemiecka kanclerz – zdaniem Angeli Merkel nie ma mowy o jakichkolwiek negocjacjach, które mogłyby spowolnić proces reform. Te słowa są oczywiste – europejscy politycy nie chcą wyjść na „idiotów”, zwłaszcza przed własnymi obywatelami, którzy będą przecież łożyć na Grecję z płaconych podatków. Tyle, że postawmy się nieco w roli lidera Nowej Demokracji. Antonis Samaras dobrze wie, że zdradził ideały ulicy, że to gniew społeczeństwa może też obrócić się przeciwko niemu - w efekcie marzenia o byciu następnym premierem, mogą okazać się mrzonką. A co byłoby w lepszym interesie dla społeczności międzynarodowej? Rządy Samarasa, czy też rozdrobniony parlament, w którym coraz częściej do głosu będą dochodzić skrajni populiści i nacjonaliści? Tym samym ostatnie wypowiedzi lidera ND, to czysty „blef polityczny”, którym nie należy się za bardzo przejmować. Większym problemem mogą okazać się techniczne kwestie operacji „bond swap”, będącej głównym elementem porozumienia z prywatnymi wierzycielami (PSI) odnośnie umorzenia 100 mld EUR długu, które powinno być zawarte w najbliższych dniach. Jest oczywistością, że jednomyślność wierzycieli w tej kwestii jest mało realna. Im więcej będzie „niepokornych” funduszy hedge, które będą uparcie dążyć w sądach do usankcjonowania bankructwa Grecji, aby mieć podstawę do wypłaty odszkodowań z tytułu kontraktów CDS, tym większe będzie ryzyko, że korzyści wynikające z operacji PSI i międzynarodowego bailoutu będą niewystarczające, aby Grecy mogli ograniczyć dług publiczny do zakładanych 120 proc. PKB w 2020 r. (to fundamentalne założenie całej operacji wsparcia dla Aten). Szacuje się, że operacja „bond swap” może potrwać około 3-4 tygodni – wtedy będzie wiadomo z iloma wierzycielami, rzeczywiście nie można się „dogadać”. To może być problem, który przełoży się na notowania euro. Ale nie teraz.

Kluczowe wsparcia: 1,3200; 1,3165; 1,3145; 1,3120; 1,3080; 1,3030; 1,3000
Kluczowe opory: 1,3230; 1,3250; 1,3270; 1,3300; 1,3325; 1,3380; 1,3410; 1,3490

W krótkim okresie nadal są szanse na to, aby zrealizować zakładany w rannym komentarzu scenariusz zwyżek do środy. W najbliższych godzinach kluczowe w tym względzie będzie utrzymanie wsparcia na 1,32.

Dodatkowym czynnikiem, który trzeba brać pod uwagę przy dłuższych prognozach dla dolara, staje się kwestia irańska. Dzisiejsze zamachy na izraelskie ambasady w Indiach i Gruzji, za którymi zdaniem Tel Avivu stoją organizacje wspierane przez Teheran, nie zmniejszają spekulacji związanych z możliwym prewencyjnym atakiem Izraela na Iran, do czego mogłoby dojść jeszcze na wiosnę (wcześniejsze doniesienia mediów). Do tego wszystkiego dochodzi wczorajsza wypowiedź wysokiego przedstawiciela marynarki USA, który nie wykluczył możliwych prowokacji Iranu na wodach Zatoki Perskiej. Wprawdzie ropa podrożała dzisiaj nieznacznie, ale ewentualna eskalacja nastrojów w tym regionie, może mieć natychmiastowe i dość wyraźne przełożenie na rynki finansowe.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.